Torebka stawowa to rodzaj osłony stawu, który spaja ze sobą miejsce łączenia się dwóch kości. Składa się z zewnętrznej i wewnętrznej warstwy. Obie z nich pełnią funkcje ochronne, chociaż na dwa różne sposoby. Pierwsza zapobiega uszkodzeniom i jest grubą warstwą chroniącą staw oraz dbającą o zakres jego ruchów, natomiast druga wytwarza maź, zapobiegającą nadmiernemu tarciu w stawie w czasie ruchu. Zerwanie lub pęknięcie torebki stawowej to stosunkowo często spotykana dolegliwość u osób uprawiających bardzo intensywny trening fizyczny lub u tych, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę ze sportem. Dowiedz się, jak wygląda leczenie i rehabilitacja osób z urazami torebki stawowej.
Zerwanie torebki stawowej – objawy
Wśród typowych objawów uszkodzenia torebki stawowej, wymienia się między innymi ból zlokalizowany w stawie, pojawienie się opuchlizny, a czasem nawet siniaków lub krwiaków. Pęknięcie torebki stawowej można rozpoznać po tym, że nie możemy wykonać ruchu lub znacząco zmniejszył się jego zakres. Zerwanie torebki stawowej to poważniejszy rodzaj dolegliwości i często łączy się z charakterystycznym trzaskiem w stawie, chociaż nie stanowi to reguły.
Jak zapobiegać problemom z torebką stawową?
Zapobiegać problemom z torebką stawową można przede wszystkim za pomocą:
– prawidłowo przeprowadzonej rozgrzewki,
– rozciągania dynamicznego przed treningiem,
– odpowiedniej ilości regularnie uprawianego wysiłku fizycznego,
– pilnując odpowiedniej, zbilansowanej diety i odpowiedniego spożycia wody,
– unikając noszenia wysokich obcasów i poświęcając uwagę odpowiedniemu doborowi obuwia,
– dbając o to, by utrzymywać prawidłową wagę.
Warto także zainteresować się sportami polecanymi w ramach profilaktyki chorób stawów i kręgosłupa, czyli pływaniem, nordicwalkingiem, rozciąganiem, pilatesem i jogą czy gimnastyką korekcyjną.
Torebka stawowa – terapia
W czasie uprawiania sportów, które znacząco zwiększają ryzyko kontuzji i nieprawidłowego wykonywania niektórych ruchów najbardziej narażona na zniszczenia jest właśnie torebka stawowa. Terapia tej części stawu zaczyna się od razu po jej zerwaniu. Staw należy odpowiednio unieruchomić oraz unieść nogę powyżej poziomu serca. Pomocne będzie także szybkie zastosowanie chłodzącego sprayu, żelu lub maści, które ograniczą doznania bólowe i zapobiegną powstaniu opuchlizny.
Jeśli dolegliwości nie ustąpią w ciągu kilku dni, należy zgłosić się w pierwszej kolejności do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie do ortopedy i fizjoterapeuty. Żeby zdiagnozować zerwaną torebkę stawową, konieczne jest przeprowadzenie wywiadu dotyczącego dolegliwości, a także okoliczności zdarzenia. Wykonuje się także badanie USG lub RTG stawu. Następnie, jeśli podejrzenia związane z torebką się potwierdzą, pacjent kierowany jest chirurga. Do leczenia problemów z torebką stawową stosuje się opaski uciskowe lub stabilizujące i zaleca odpoczynek. Jest to jednak zależne od rodzaju problemu i rozległości uszkodzenia torebki. W niektórych przypadkach – zwłaszcza w zerwaniu torebki stawowej – konieczna jest operacja.
Klasyfikacja problemów z torebką stawową
Warto wiedzieć, że pęknięcie i zerwanie torebki stawowej nie są pojęciami tożsamymi. Problemy z torebką stawową dzielimy zależnie od stopnia ich rozległości i dotkliwości. Wyróżniamy:
– naciągnięcie torebki stawowej – które charakteryzuje się bólem i niewielką opuchlizną. Przy naciągnięciu konieczne jest zastosowanie tymczasowego opatrunku i kilkutygodniowy odpoczynek. Jest to stosunkowo lekka forma uszkodzenia, która pozwala wrócić do normalnej aktywności po około 3 tygodniach od powstania urazu.
– pęknięcie torebki stawowej – podczas którego dochodzi do przerwania tkanek w torebce, jednak nie jest to stan na tyle poważny, by wymagał interwencji chirurgicznej. Występuje duży ból, opuchlizna i wykluczenie z działalności sportowej na około 3 miesiące. Po tym okresie czasu warto stosować opaski zmniejszające obciążenie stawu.
– zerwanie torebki stawowej – wówczas mamy do czynienia ze znacznym ograniczeniem ruchomości w stawie, bolesnością i dużą opuchlizną. Zerwanie torebki wymaga interwencji chirurgicznej i odbudowy uszkodzonych tkanek.
– zapalenie torebki stawowej – może pojawić się w dowolnym momencie po uszkodzeniu torebki stawowej. Charakteryzuje je stan zapalny, ból, który nasila się szczególnie po odpoczynku i trwa co najmniej 3 miesiące. W tym przypadku konieczne jest podjęcie rehabilitacji i regularny kontakt z fizjoterapeutą.
Torebka stawowa – ile przerwy potrzeba po urazie?
Zerwana lub uszkodzona torebka stawowa? Ile przerwy od treningów i intensywnego wysiłku fizycznego sobie zrobić? Oczywiście, zależy to od charakteru zmiany i zaleceń lekarskich. W przypadku naciągnięcia torebki, do aktywności można powrócić już po kilku tygodniach. Pęknięcie i zerwanie torebki wymaga co najmniej 3-miesięcznego okresu rekonwalescencji, natomiast zapalenie torebki stawowej wyklucza z treningów aż do czasu jego wyleczenia. To, ile przerwy będzie potrzebne, zależy także od czasu, który upłynął od powstania zmiany do interwencji lekarskiej, zastosowania pierwszej pomocy, a także przestrzegania zaleceń lekarza, rehabilitanta i wykonywania masaży lub ćwiczeń z fizjoterapeutą. Czas powrotu do pełnej sprawności będzie zatem zależny od konkretnego przypadku i podjętych działań naprawczych.