fizjoterapeuta wrocław 1

Przed osobą, która myśli o rozpoczęciu działalności jako fizjoterapeuta, czeka szereg wyzwań. Po przeprowadzeniu badania rynku wie już, na jakie usługi będzie największy popyt. Pozostaje jej wybrać lokalizację, zadbać o odpowiednią prezentację oferty w internecie oraz kupić nowoczesny sprzęt do rehabilitacji. Jak powinien wyglądać projekt gabinetu fizjoterapii? Co poza wyposażeniem do zabiegów musi znaleźć się w profesjonalnym gabinecie fizjoterapeuty?

Gabinet fizjoterapeuty – wymogi NFZ

Jedną z pierwszych kwestii, jakie przyjdzie rozwiązać, jest rodzaj działalności – usługi będą świadczone komercyjnie czy w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zarówno jedna, jak i druga opcja wiąże się z konkretnymi wymaganiami. W przypadku współpracy z NFZ gabinet musi spełniać określone wymogi. Dotyczą one m.in. urządzenia lokalu, czasu pracy, wykonywanych procedur oraz wyposażenia. Przykładowo, specjalista posiadający kontrakt oferuje pacjentom zabiegi fizykoterapeutyczne typu laseroterapia, ultradźwięki oraz światłolecznictwo. W jego gabinecie znajduje się tablica bądź stół do ćwiczeń manualnych ręki, rotory do treningu kończyn górnych oraz dolnych, a także materace gimnastyczne, drabinki rehabilitacyjne czy stół rehabilitacyjny.

Na wyposażenie fizjoterapeuty współpracującego z Narodowym Funduszem Zdrowia składa się m.in. zestaw do biostymulacji laserowej, zestaw do magnetoterapii czy ultradźwięków. Ponadto specjalista powinien kupić lampę IR bądź IR/UV oraz zestaw do elektroterapii z osprzętem.

Otrzymanie kontraktu niesie ze sobą liczne korzyści, w tym większy przypływ pacjentów. Dla wielu ludzi współpraca z NFZ dodaje placówce wiarygodności. Wizyta w niej to pewność skutecznego, a przede wszystkim bezpiecznego leczenia. Inne rozwiązanie to otworzenie prywatnego gabinetu.

Co powinien zawierać prywatny gabinet fizjoterapii?

Fizjoterapeuta chcący świadczyć usługi komercyjnie (odpłatnie) ma szersze pole manewru, jeśli chodzi o zakres pracy oraz zakup wyposażenia. Projekt gabinetu fizjoterapii prowadzonego prywatnie również musi być starannie przemyślany, jednak nie ograniczają go tak surowe wytyczne, jak przy współpracy z NFZ. Właściciel gabinetu nie musi kupować sprzętu, którego praktycznie nie będzie używać. Co więcej, może dodać do wyposażenia aparaty, które sprawią, że jego placówka stanie się atrakcyjniejsza w oczach pacjentów. Będzie przeprowadzać zabiegi, których nie oferują konkurencyjne ośrodki.

Na początku działalności można ograniczyć się do gabinetu o niedużej powierzchni. Wystarczy, żeby zmieścił się w nim stół do terapii oraz stoliki z aparatami do fizjoterapii. Oprócz tego lokal powinien mieć przebieralnię, łazienkę oraz toaletę. Przy większym metrażu na wyposażenie fizjoterapeuty mogą składać się wirówki do hydroterapii, sala do kinezyterapii czy sprzęt do fitness. Dodatkowo warto poszerzyć zakres usług o zabiegi nieobjęte kontraktem z NFZ, co przyciągnie więcej chętnych. Można kupić np. urządzenia do głębokiej stymulacji magnetycznej FMS, laser wysokoenergetyczny, aparaturę do leczenia falą uderzeniową czy diatermię do terapii metodą Tecar.

Podstawowe wyposażenie gabinetu fizjoterapii

Do podstawowego wyposażenia fizjoterapeuty zalicza się wspomniany już stół do masażu. Musi się znaleźć nawet w małym gabinecie, ponadto powinien być wysokiej jakości – z solidną pianką i tapicerką. Posłuży do pracy przez kolejne lata, więc rozsądniej na nim nie oszczędzać. Można wziąć pod uwagę wariant z elektryczną regulacją, dostosowaną do potrzeb, a także ułatwiającą pracę fizjoterapeucie.

Poza stołem każdy gabinet fizjoterapii musi mieć wałki do masażu – głównie masażery, rollery czy piłeczki. Ta grupa przyrządów obejmuje masażery o różnych stopniach twardości, rollery czy piłki do masażu. Kolejny istotny element wyposażenia to taśmy do kinesiotapingu, najlepiej wysoce oddychające oraz wodoodporne. Potrzebne będą też poduszki do ćwiczeń równowagi, platformy albo sensomotoryczne dyski z wypustkami do wzmacniania mięśni stabilizujących kręgosłupa. Warto wyposażyć gabinet np. w wielofunkcyjny przyrząd do ćwiczeń, taki jak trener równowagi z linkami. Na wyposażeniu powinny być także kryształki służące podpieraniu poszczególnych części ciała pacjenta w trakcie np. masażu. Pomagają uzyskać najbardziej naturalną, rozluźnioną pozycję.

Kompletując wyposażenie gabinetu fizjoterapii, należy pamiętać o tym, aby wybierać wyłącznie produkty medyczne oraz urządzenia z certyfikatami. Jedynie wtedy właściciel placówki może mieć pewność, że świadczy bezpieczne usługi z użyciem sprawdzonego sprzętu.