Zdrowy kręgosłup to coś, o czym marzy większość osób w wieku średnim. Wady postawy dotyczą aktualnie nawet 90% dorosłych. W przypadku dzieci jest to pomiędzy 30 a 60%. Pojawiają się one w wyniku noszenia zbyt ciężkich plecaków w wieku szkolnym i w okresie dojrzewania. Ich powstawanie związane jest także z noszeniem nieodpowiedniego obuwia, siedzącym trybem życia i nieprawidłowymi nawykami dotyczącymi ustawiania ciała w różnych sytuacjach. Dowiedz się, jaki jest najlepszy sport dla kręgosłupa.
1. Korygowanie wad postawy – gimnastyka
Jednym z najbardziej polecanych sposobów na korygowanie wad postawy jest gimnastyka korekcyjna. Jest to szczególnie skuteczna metoda w przypadku dzieci, u których stwierdzono wadę postawy Na gimnastykę korekcyjną składają się różne ćwiczenia, a wśród nich:
– ćwiczenia oddechowe,
– wzmacniające równowagę i mięśnie,
– budujące prawidłowe nawyki,
– uświadamiające, co nazywamy wadą postawy,
– ćwiczenia poprawiające ustawienie miednicy,
– ćwiczenia rozciągające i poprawiające ogólną sprawność.
Gimnastyka korekcyjna prowadzona jest przez specjalistów w większości polskich miast, zarówno w grupach, jak i indywidualnie. W czasie zajęć gimnastycznych stosuje się rozmaite przyrządy, gry i zabawy, a wśród nich woreczki, piłki, dyski sensomotoryczne czy półdyski do balansowania. Tego rodzaju zajęcia dodatkowe są terapią połączoną z zabawą. Umożliwiają także regularny kontakt dziecka z rówieśnikami.
Metoda ta jest szczególnie skuteczna u dzieci głównie ze względu na niezakończony wzrost kośćca, a co za tym idzie – możliwość zmian strukturalnych w organizmie (np. korekcja skoliozy poprzez ćwiczenia).
Należy pamiętać, że ze względu na różnorodność wad postawy wskazane jest, aby gimnastyka korekcyjna była dobrana indywidualnie do problemu pacjenta.
2. Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup na basenie
Pływanie ma bardzo pozytywny wpływ na spięte mięśnie oraz problemy ze stawami i więzadłami. Konkretny styl pływania, jaki wybierzemy do treningu, należy skonsultować ze specjalistą, który doradzi metodę mogącą najlepiej wpłynąć na kręgosłup konkretnego podopiecznego. W większości przypadków poleca się pływanie kraulem lub stylem grzbietowym. Pierwszy z nich pozwala zadbać o odcinek lędźwiowy, drugi natomiast o odcinek szyjny.
Zabierając dzieci na basen, można uniknąć powstania u nich wad postawy. U dorosłych z wadami, pływanie zapobiegnie pogłębianiu się ich, a także zmniejszy dolegliwości bólowe. Można nauczyć się pływać i samodzielnie organizować sobie sesje treningowe na basenie, regularnie zwiększając intensywność wysiłku lub udać się na zajęcia w wodzie. Na wielu basenach w większości dużych miast, odbywają się zajęcia z aqua aerobiku, pilatesu czy gimnastyki na basenie. Takie zajęcia pozwalają odciążyć mięśnie szkieletowe i poczuć się o wiele lepiej.
3. Sport dla kręgosłupa na siłowni
Na większości siłowni odbywają się specjalne zajęcia funkcjonalne o nazwie „zdrowy kręgosłup” lub „sport dla kręgosłupa”. Prowadzone są przez wyspecjalizowanych trenerów, którzy proponują grupie konkretne ćwiczenia mające za zadanie zadbać o kręgosłup osób obecnych na treningu. Regularne uczęszczanie na takie zajęcia pozwoli zniwelować skutki siedzącego trybu życia i ograniczyć ból czy spięcie mięśni nim spowodowane.
Korygowanie wad postawy jest możliwe także wraz z trenerem personalnym. Wówczas dobiera on ćwiczenia wzmacniające kręgosłup i zadania, które mogą być indywidualnie dopasowane do konkretnej osoby. Uczy także, jakie ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domu, aby poprawić swoją postawę, wzmocnić plecy i uniknąć bólu czy spiętych mięśni. Przed lub po treningu można wykonywać rolowanie, które rozluźni mięśnie i poprawi komfort chodzenia.
4. Nordicwalking na kręgosłup
Nordicwalking jest coraz popularniejszy w większości krajów europejskich. Uprawiają go bardzo chętnie młode osoby, ludzie w wieku średnim oraz seniorzy. Polega na spacerowaniu w tempie marszowym z kijkami wspomagającymi pracę stawów w szczególności kolanowych i biodrowych. Kije niejako przenoszą wysiłek, który do tej pory spoczywał na stawach, na górne partie ciała. Nordicwalking jest zatem szczególnie polecany u osób, które borykają się z bólami i przeciążeniami stawów lub dyskomfortem w obrębie dolnego odcinka kręgosłupa. Oprócz bardzo pozytywnego wpływu na kręgosłup ten rodzaj sportu wpływa na poprawę krążenia i stan układu oddechowego oraz pozwala uniknąć w przyszłości wielu rozmaitych chorób. Warto jednak zadbać o prawidłową technikę odbijania się z kija w trakcie marszu.
5. Stretching a zdrowy kręgosłup
Stretching można stosować po każdej sesji treningowej na siłowni lub w ramach oddzielnej jednostki treningowej. Uprawiany regularnie bardzo pozytywnie wpływa na postawę, a także redukuje ból kręgosłupa. Pomaga rozluźnić spięte mięśnie, usprawnia przepływ krwi oraz limfy i poprawia samopoczucie. Techniki znane ze stretchingu są także szeroko wykorzystywane w walce ze stresem, ponieważ nie od dziś znany jest ich potencjał relaksacyjny.
Można rozciągać się dynamicznie lub statycznie. Pierwsza forma rozciągania jest preferowana przed wysiłkiem fizycznym np. treningiem na siłowni lub basenem, natomiast druga może być praktykowana po ćwiczeniach lub oddzielnie. Rozciąganie jest również stałym elementem takich dziedzin jak pilates czy joga, które również są polecane w problemach z prawidłową postawą i bólami kręgosłupa.