Psychodietetyka

Psychodietetyk Wrocław - specjalistyczna pomoc

Nadwaga i otyłość, ale również anoreksja czy bulimia to w większości przypadków efekt nieprawidłowych relacji z jedzeniem. Kiedy przestaje ono być pokarmem, a zaczyna pełnić rolę terapeutyczną – wówczas pojawiają się zaburzenia odżywiania, którym powinien się przyjrzeć specjalista – psychodietetyk we Wrocławiu.

Kim jest psychodietetyk Wrocław?

Wybierając psychodietetyka we Wrocławiu warto zwrócić uwagę na to, by była to osoba, której wiedza podparta jest odpowiednim wykształceniem w tym kierunku. Psychodietetyk to osoba, która w swojej pracy na co dzień łączy dwie funkcje – psychologa i dietetyka. Stara się dokładnie poznać pacjenta i jego relacje z jedzeniem, aby zrozumieć, w jaki sposób została ona zaburzona. To specjalista, który kładzie nieco większy nacisk na to, aby pomóc pacjentowi zrozumieć, że jedzenie nie powinno stanowić centrum jego życia. Przy pomocy różnych form terapii uzmysławia mu, że jedzenie ma za zadanie zaspokajać głód i dostarczać cennych składników odżywczych. Nie może być pocieszycielem w trudnych chwilach ani czymś, co wpędza w poczucie winy czy wstydu, ponieważ to rodzi zaburzenia odżywiania. 

Dopiero w dalszej części pracy z pacjentem psychodietetyk we Wrocławiu nakieruje go na właściwy sposób żywienia, pozwalający osiągnąć upragnione cele.

Psychodietetyk we Wrocławiu – kiedy warto sięgnąć po wsparcie z zewnątrz?

Każda osoba, która czuje, że jej relacje z pożywieniem wymknęły się spod kontroli, powinna poszukać we Wrocławiu psychodietetyka, który pomoże jej uporać się z tym problemem. Należy nastawić się na długie rozmowy niczym o terapeuty, które pomogą odsłonić sedno problemu – dlaczego pacjent przyjmuje nadmierne ilości jedzenia, czuje niepohamowany wstręt do określonej grupy produktów, lub wpada w panikę na myśl o zjedzeniu czegokolwiek, co mogłoby spowodować przybranie na wadze.

Z racji tego, że jedzenie stanowi nieodłączną część naszego życia, bardzo łatwo jest wpaść w niezdrową rutynę lub zacząć postrzegać je jako coś innego, niż w rzeczywistości jest. Co więcej – pożywienie steruje ośrodkami w mózgu odpowiedzialnymi za uczucie radości czy satysfakcji, dlatego jest w stanie faktycznie przejąć panowanie nad życiem, jeśli tylko na to sobie pozwolimy. Wybierz się do psychodietetyka we Wrocławiu, gdy tylko poczujesz, że kwestie odżywiania wymykają Ci się spod kontroli – przy odpowiednim wsparciu dietetycznym i psychologicznym z pewnością uda się nad tym zapanować. Nie zostawaj z tym sam – potrzebny Ci specjalista, który obiektywnie spojrzy na Twój problem.